Name / Ime
- Epidote, Titanite, Albite / Epidot, titanit, albit
Location / Lokalitet
- Dunje, Mariovo, North Macedonia
O EPIDOTU možete pročitati OVDE
Titanit – Formula: CaTiSiO5
Titanit – Tvrdoća: 5-5.5
Albit – Formula: Na(AlSi3O8)
Albit – Tvrdoća: 6-6.5
OPISI:
Titanit, ili sfen (od grčkog sphenos (σφηνώ), što znači klin), je mineral kalcijum-titanijum nesosilikat. Obično su prisutni tragovi gvožđa i aluminijuma. Takođe su često prisutni retki metali, uključujući cerijum i itrjum; kalcijum može delimično biti zamenjen torijumom.
Komisija Međunarodnog mineraloškog udruženja za nove minerale i mineralna imena (CNMMN) je 1982. godine usvojila ime titanit i “odbacila” ime sfen, iako su u početku članci i knjige obično identifikovali mineral koristeći oba imena. Sfen se i dalje koristi kao neformalni naziv za dragulje od titanita.
Titanit, koji je dobio ime po svom sadržaju titana, javlja se kao prozirni ili poluprovidni, crvenkasti, sivi, žuti, zeleni ili crveni monoklinski kristali. Ovi kristali su tipično „sphenoidnog“ oblika i često su ukršteni.
Titanit se javlja kao uobičajeni dodatni mineral u srednjim i felzičnim magmatskim stenama i povezanim pegmatitima. Takođe se javlja u metamorfnim stenama kao što su gnajs i škriljci i skarnovi.
Albit je plagioklasni mineral iz grupe feldspata. Predstavlja natrijumski krajnji element u plagioklaznoj čvrstoj rastvorljivosti. On je tektosilikat i uglavnom je čisto bele boje, što mu daje ime od latinske reči “albus” što znači beli. Česta je komponenta felsičnih stena.
Albiti kristališu sa triklinskim oblicima pločica. Njegova specifična težina je oko 2,62. Često se javlja kao fini paralelni slojevi koji se smenjuju sa roze mikroklinom u perthitu kao rezultat eksolucije pri hlađenju.
Postoje dve varijante albita koje se nazivaju “niski albit” i “visoki albit”; ova druga varijanta poznata je i kao “analbit”. Iako su obe varijante triklinske, one se razlikuju po zapreminama njihove jedinične ćelije.
Često se dešava da kalijum može da zameni karakteristični natrijum u albitu u količinama do 10%. Kada se ta količina premaši, mineral se smatra anortoklasom.
Albit se javlja u granitnim i pegmatitnim masama (često kao varijetet klevalandit), u nekim hidrotermalnim žilnim nalazištima. Minerali sa kojima se albit često smatra povezanim u pojavljivanju su biotit, hornblenda, ortoklas, muskovit i kvarc.