Name / Ime
- Emerald / Smaragd
Location / Lokalitet
- Emerald on mica – Habachtal, Austria 🇦🇹
Formula: Be3Al2(Si6O18)
Tvrdoća: 7.5-8
OPIS:
Smaragd je zeleni dragoceni varijetet berila, veoma tražen kao dragi kamen. Većina svetskih dragocenih smaragda potiče iz područja Muzo u Kolumbiji.
Boja smaragda uzrokovana je tragovima hromofora kao što su trovalentni hrom ili trovalentni vanadijum.
Smaragd je bio poznat u antici i cenjen kao dragi kamen. U 1790-ima, Louis Nicolas Vauquelin, otkritelj hroma, je dokazao da su smaragd i beril suštinski ista hemijska jedinjenja i da smaragdi, sensu strictu, sadrže hrom. Ipak, smaragd je i dalje bio naveden kao preferirani naziv za vrstu tokom mnogih decenija i smaragd je konačno počeo da se koristi kao naziv za varijetet berila tokom 1830-ih. Novi izveštaji o smaragdu koji se odnose na obično zeleni ili čak plavi beril su nastavili da se pojavljuju u amaterskoj literaturi sve do dvadesetog veka. U kasnom dvadesetom veku je otkriveno da neki smaragdi sadrže više vanadijuma nego hroma.
Smaragdi, kao i svi obojeni dragulji, ocenjuju se koristeći četiri osnovna parametra poznata kao “četiri C-a”: boja, čistoća, brušenje i karatna masa. Obično, pri ocenjivanju obojenih dragulja, boja je daleko najvažniji kriterijum. Međutim, pri ocenjivanju smaragda, čistoća se smatra vrlo važnim drugim faktorom. Fini smaragd mora da ima ne samo čistu zelenkastu nijansu, već i visok stepen transparentnosti kako bi se smatrao vrhunskim draguljem.
Smaragdi iz doline Panjšir u Avganistanu se razlikuju u svojstvima od drugih porekla i mogu se razlikovati i identifikovati po svojim zupčastim inkluzijama sa tri faze koje sadrže višestruke kristale, tip I vodom dominirane infracrvene apsorpcije, i srednji do nizak sadržaj Li i Cs, srednji do visok sadržaj Sc, i srednji do nizak sadržaj Na. On je svetliji po boji, ima niži sadržaj alkalnih metala i složenije gasno-tečne inkluzije sa tri faze od smaragda iz Swat Valley, Pakistana.